Terapie jasným světlem - jak rychle ven ze sezónní deprese


Léto v zimě: léčba světlem

Na podzim začíná v našich zeměpisných šířkách depresivní sezona; trvá zhruba 5 měsíců. Mnoho lidí trpí únavou, pokleslou náladou, depresí.                                                               


 

Statistika světla a deprese

Vliv množství denního světla na zdravotní stav populace

(graf zachycuje počet osob v procentním vyjádření, kteří se cítí nejhůře v daném měsíci)


Pokles nálady se týká většiny lidí, menší procento trpí klinickou depresí. Trpíme nedostatkem slunečního světla (zvláště obyvatelé pražské kotliny, většinu zimy zavřené pod oblačnou duchnou).

Podzimní únava, (před)jarní únava, zimní smutek (Winter blues) a mírné deprese jsou méně odborné výrazy pro oficiální termín Mezinárodní klasifikace nemocí Sezónní afektivní porucha (Seasonal Affective Disorder – SAD, čili anglicky smutný). Je příznačná (pod)zimními epizodami deprese. U obyvatel severní Ameriky, kteří žijí ve stejné zeměpisné šířce, bylo zjištěno, že syndrom SAD většinou přetrvává po dobu okolo pěti měsíců.

Podle studie z roku 2004 jí trpí v plném klinickém syndromu 2,2% osob, v částečném syndromu 5,7%. Náchylné jsou více ženy a osoby mladšího a středního věku. Na změny světla jsou více citlivé děti: výzkum v USA zjistil příznaky pod/zimní deprese u 30% dětí a dospívajících. Má na ni také vliv roční období narození: lidé narození na podzim a v zimě mají významně vyšší sklon k melancholii, větší výskyt depresí i sezónní deprese (viz STUDIE - Lékařská univerzita Vídeň: Journal of Clinical Psychiatry. 2004 October; 65 (10): 1389-93).

Hlavním příznakem je apatie a skleslost. U části osob se ještě vyskytují příznaky: přejídání, touha po sladkostech, přibývání na váze, pokles až ztráta sexuální touhy, ospalost ve dne, sklon k nadměrnému spánku. Jakoby naše geny nesly zprávu, že nastává období zimního spánku jako u našich příbuzných savců. Není divu, že se dětem v zimě nechce ráno vstávat: mají ještě k přírodě blíže. Sezónní změny postihují náladu u každého, bez rozdílu pohlaví a toho, zda mají či nemají syndrom SAD (když je někdo postižen mírnou depresí v zimě, ještě to neznamená, že je má syndrom SAD.)

Technické parametry lampy:

 

Zdravotnický certifikát IIa ke stažení zde.

Název: INNOSOL RONDO
Kryt: Polyakryl s filtrem UV záření
Podstavec: Ocel
Váha: 2,5 kg
Rozměry: Ø 400 x H470

 

Snadno přenosná
Záruka: 2 roky


Světelný zdroj: 55 W TC-DD

 

Širokospektrální světlo
Intenzita světla: 10 000 luxů
Barva světla: 4000 kelvina
Průměrná životnost zářivek: 50 000 hodin

Vzdálenost vhodná k terapii:

 

  • 50 cm 2 500 lx (minimum)
  • 25 cm 10 000 lx (maximum)

     

Cena: 4 990 Kč

Objednat produkt

 

Provozovatel

EEG Biofeedback
Psychologické centrum a institut

Náměstí Interbrigády 4
Praha 6
160 00

© Powered by W-System Studio s.r.o. 2013